SIKÇA SORULAN SORULAR

Ekspertiz, bir konunun uzmanı, yani bilirkişi tarafından yapılan inceleme anlamına gelmektedir.
OTORAPOR hiçbir surette komisyonculuk, aracılık ve oto alım – satım yapmaz. Tek işi oto ekspertizdir.
OTORAPOR, son teknoloji cihaz, ekipman ve robotlarla ikinci el araçların kaza ve arıza durumlarını test ve muayene edip, detaylı oto ekspertiz raporları düzenlemektedir.
OTORAPOR’un sunduğu profesyonel hizmet paketleri ile ilgiyi bilgiyi Oto Ekspertiz Paketleri sayfamızdan alabilirsiniz.
Evet. OTORAPOR, aracını tamamını ekspertizden geçirdikten sonra size detaylı, kaşeli, bağımsız ve tarafsız olarak hazırlanmış profesyonel bir oto ekspertiz raporu teslim eder.
Aracınızı internette satılığa çıkarmadan önce ekspertiz raporunu alıp ilanınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece aracınız ilk sıralarda talep görür. Aracınızı değerinde satmış olursunuz.
Yetkili OTORAPOR eksperlerimize istediğiniz soruları sorabilir, ekspertizini yaptırdığınız araç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Oto check-up eksperlerimiz, kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek ve araç hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Oto kiralama şirketleri, filo şirketleri, çok aracı bulunan holdingler ve bankalar, araçlarını kendi bünyelerindeki servislerde onarmaktadır. Bu nedenle bu araçların hiçbir yerde servis ve hasar kaydı bulunmamaktadır. Ayrıca kasko yapılmayan araçlarda da hasar kaydı bulunmamaktadır.

Aracın sadece geçmişini sorgulatmak sizi yanıltır. Bu nedenle fiziksel test son derece önemlidir. OTORAPOR, fren, yanal kayma, amortisör, dinamometre cihazı, ön takım boşluk robotu, kaporta boya test, bilgisayar test, arıza teşhis ekipmanları ve hidrolik asansörler ile aracı fiziksel olarak test ve muayene eder. OTORAPOR’da tüm testler son teknoloji cihazlarla ve robotlarla yapılmaktadır.
Örneğin ekspertizi yapılan araçta yağ kaçağı varsa, OTORAPOR bu kaçağın nereden geldiği, kaçağın önemi gibi bilgileri rapor eder. Ancak ne kadar masraf çıkartabileceği gibi diğer bilgileri raporlamaz. Ekspertizi OTORAPOR tarafından yapılan bir aracın ileride kesinlikle arıza ve problem çıkarmayacağı garanti edilmez. Araçta ekspertiz yapıldığı sırada mevcut olan hatalar ve kazalar kontrol edilir.
Kaza esnasında bir aracın %40’dan fazlası zarar görmüş ise o araç “Pert” olmuş demektir. Ancak artık “pert” kavramı değil, “çekme belgeli” veya “ağır hasarlı” ifadeleri kullanılmaktadır.

Pert kavramı üzerinden oldukça fazla ticari oyun dönmektedir. Kaskolu bir araca sahip olan bir kişi kaza esnasında aracın kaçta kaç hasarı olduğunu raporlayan kişiyle görüşüp aracını %40 hasarlı gibi gösterip bedelini alabilir ve sonrasında aracı tekrar satın alabilir ya da bu işi yapan kişilere aracı satın aldırdıktan sonra az hasarlı diye iyi bir fiyata satabilir. Araç sahibi kaza esnasında aracı %40’tan fazla zarar görmesine rağmen aracın pert olduğunu yazdırmaz ve daha sonra aracı toplatarak “kazasız” araba diye satabilir.
Evet. OTORAPOR’un sunduğu Tur Assist 2. El Otomobil Garantisi paketlerinden birini satın alarak, 2. el aracınızı garanti kapsamına alabilir, ileride doğabilecek motor ve mekanik arızalara karşı aracınızı koruyabilirsiniz.
Kasko Sigortası Genel Şartları’nın B. 3.3.2.2. maddesi gereğince aracın tam hasara uğraması halinde aracın hasar anındaki rayiç değeri, 3.3.2.4 maddesi gereğince aracın çalınması halinde çalınma günündeki rayiç değeri ödenir. Rayiç değer, hiçbir biçimde Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı araç değer listesinde belirtilen değeri aşmamak koşulu ile internet üzerinden ikinci el araç satışı yapan sitelerden ve/veya yetkili/özel satıcılardan en az üç teklif alınarak tespit edilir. Bu teklifler üzerinden belirlenecek rayiç değer üzerinden, eksper veya şirket değerleme uzmanı tarafından aracın hasardan önceki durumu (aracın kilometresi, genel bakım durumu, geçmiş hasar durumu vb.) da dikkate alınarak sigortacının tazminat tutarından indirim yapma hakkı saklıdır.

Bu durumda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda aracın hurdaya ayrıldığına dair hurda tescil belgesi, sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez. Değeri tamamen ödenen araç ve aksamı, talep ettiği takdirde sigortacının malı olur. Onarım masraflarının sigortalı taşıtın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşsın veya aşmasın, ağır hasarlı aracın onarımının mümkün olduğunun eksper raporu doğrultusunda tespit edilmiş olması durumunda, aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda trafikten çekildiğine dair “Trafikten Çekilmiştir” kaşeli tescil belgesi sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez.
Evet. OTORAPOR’da check-up hizmeti 2003 model ve öncesi araçları kapsamaz. Sadece 2003 model ve sonrası ile 100.000 km’ye kadar olan araçların check-up’ı yapılır. Ancak aracınız 2003 yılı öncesinde üretilmiş ise, talep ettiğiniz takdirde ekspertizi yapılır ve size gerekli bilgiler verilir.
Ön ekspertiz raporunun sigorta şirketine ulaşmasını müteakip, gerekli incelemeler yapılır. Hasarın genel ve özel şartlar çerçevesinde hukuken ödenmesine engel olan bir durum yok ise aracın rayiç bedeli; üretim yılı, genel durumu, kilometresi, geçmiş hasar durumu gibi kriterler esas alınmak suretiyle, internet siteleri, yetkili servisler vb. yerlerden araştırılarak belirlenir. Aracın tam ziya işlemine tabi tutulacağı, ödenebilecek piyasa rayiç bedeli hakkında gerekli bilgiler, yapılan araştırmalar ile birlikte sigortalı ile paylaşılır.
OTORAPOR Çağrı Merkezi’ne satın almak istediğiniz aracın bilgilerini verebilir, satın almak istediğiniz ekspertiz / raporlama paketini seçip servisimizden randevu alabilirsiniz. Sonrasında yetkili teknik ekibimiz tüm aracın ekspertizini serviste tepeden tırnağa yapıp ayrıntılı raporunu size hazırlar.

Seçeceğiniz ekspertiz paketine göre paket içeriklerindeki ekspertizler, yol testleri (araç sahibinin izin vermesi ve yol şartlarının uygun olması gereklidir), motor, şasi, kaporta, fren, süspansiyon, boya ölçümleri, alt gövde kontrolü, elektrik – elektronik düzeni kontrolü yapılır; aracın tüm önemli noktaları değerlendirilir. İsteğe ve pakete göre aracın hasar sorgulaması, 5664 sorgulaması, araç sorgulaması, kaza sorgulaması, dosya, fatura, trafik cezası, sigorta, kasko kayıtları ile haciz, rehin ve banka kredi kayıtları da rapor edilir.
Sigortalı ile aracın tam zayi işlemine (çekme / hurda belgeli olarak) tabi tutulması ve ödenebilecek tazminat tutarı üzerinden mutabık kalınması halinde, tam ziya işlemlerinin yapılabilmesi için sigortalıya mutabakatname imzalatılır. Aşağıdaki belgeler talep edilir:
  • Aracın plakaları
  • Ruhsatın aslı
  • Aracın borcu olmadığına dair yazı (Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nden)
  • Araçta haciz veya tedbir varsa borçlu olduğu banka veya kurumdan
    alınacak haciz veya tedbirin kalktığına dair noter tasdikli fek veya rehin
    yazısı (E-devlet sistemi üzerinden gerekli kontroller ayrıca hasar personeli tarafından yapılır.)
  • Aracın asıl ve yedek anahtarları
  • Araca ait tüm dosya asılları

Çekme / hurda belgesi örneğinin temin edilmesini müteakiben sigortalıya tespit edilen ve mutabık kalınan tazminat bedeli, ibraname, feragatname ve taahhütnamenin imzalanmasını müteakip en geç 5 iş günü içerisinde ödenir.
OTORAPOR tarafından TARAFSIZ ve BAĞIMSIZ olarak gerçekleştirilen tüm oto ekspertiz süreçlerinde aşağıda bulunan açıklama ve kriterler baz alınmaktadır.
OTORAPOR, tüm araçlarda gizli ve açık kusurları raporlar. Satıcı ile alıcı arasında tarafsız bir 3. Göz olarak teknik, uzman, usta gözüyle oto ekspertiz raporu düzenler.
OTORAPOR, ikinci el satış merkezleri, galeriler ve açık artırma şirketleriyle iş birliği yapmaz. Araçta olmayan kusurları raporlamaz, olan kusurları saklamaz.
 
Araçların yaş ve km’lerine uygun bulgular normal yıpranma olarak kabul edilirler ve oto ekspertiz raporlarına ayrıca işlenmemektedir.
 
Ekspertiz sürecinde çekilen fotoğraflar, ispat olarak kabul edilmektedir.
 
Aşağıda yer alan açıklamalar, araç ekspertiz kriterlerini müşterilerle paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.
 
Hasar Tanımları:
Boyutlarına bakılmaksızın, yoldan küçük taşların çarpması ile (taş izi) oluşan boya hasarları.
Aydınlatmalarda veya camlarda bulunan çizikler, çatlamalar veya kraterler.
Boya onarımı gerektiren çizikler veya büyüklüğüne, şekline ya da bulunduğu yere bakmaksızın, tüm boya hasarları.
 
VURUKLAR: 10 cm ve üstünde çapı olan hasarlar.
EZİKLER: 2 ile 10 cm çap arasında kalan hasarlar.
NOKTASAL EZİK: 2 cm ve altında çapı olan hasarlar.
 
Şekline veya bulunduğu yere bakılmaksızın, oluşmuş deformasyonlar.
Otomobilin tavanında; büyüklüğüne, şekline veya bulunduğu yere bakılmaksızın oluşmuş vuruklar ve tümsekler.
Onarım gerektiren, çizilmiş ve deformasyona uğramış tamponlar.
 
Çizikler
ÇİZİK:
Otomobilin ilgili parça boyasının birinci ve ikinci katmanlarında hasar meydana getiren bulgularına denir.
 
Çizik Türleri:
YÜZEYSEL ÇİZİK: Tırnak geçmeyecek ve derinliği olmayan çizik türleridir (Pasta ile çıkma ihtimali olan çizikler)
KÜÇÜK ÇİZİK: Tırnak takılabilecek derinlikte olan ve uzunluğu 1 ile 10 cm arası çiziklerdir.
ÇİZİK: Tırnak takılabilecek derinlikte ve 10cm’den uzun olan çiziklerdir.
 
ÇİZİK ÖRNEKLERİ / BOYA
 
YÜZEYSEL ÇİZİK: Çizik pasta cila yöntemi ile yok edilebilir.
 
ÇİZİK: Büyük ölçüde ve astar boyaya kadar inmiş çizik. Pasta cila yöntemi ile onarılamaz.
 
YÜZEYSEL ÇİZİK: Çizik pasta cila yöntemi ile yok edilebilir.
 
ÇİZİK: Büyük ölçüde ve astar boyaya kadar inmiş çizik. Pasta cila yöntemi ile onarılamaz.
 
YÜZEYSEL ÇİZİK: Çizikler küçük alanda pasta cila yöntemi veya boya kalemi ile yok edilebilir.
 
Çizik büyük alanda ve parçanın kenarında.
 
KÜÇÜK ÇİZİK ÖRNEKLERİ / BOYA
 
Küçük Çizikler
Küçük Çizik
Taş İzleri
TAŞ İZLERİ TANIMLAMALARI
TAŞ İZİ: Taş izi hasarları, taşıyıcı materyale zarar vermemiş nokta şeklindeki hasarlardır.
Taş izleri rötuşla giderilebilecek ve 10cm x 10cm alan içinde 3 veya daha fazla olmaları durumunda raporda bulgu olarak belirtilmektedir.
 
TAŞ İZİ ÖRNEKLERİ / BOYA
Vuruk ve Ezikler
VURUK / EZİK / NOKTASAL EZİK
VURUK:
Boyaya zarar vermemiş, çapı 10cm’den fazla ve deformasyonun sadece tek bir parçada olduğu hasarlardır.
EZİK:
Ezik
2 ila 10 cm arasında olan hasarlardır.
NOKTASAL EZİK:
Noktasal Ezik
2 cm çapından küçük olan hasarlardır.
EZİK ÖRNEKLERİ / BOYA
 
Noktasal Ezik
Noktasal ezik tam bir kenar üzerinde
 
Noktasal Ezik
Boya hasarı olmayan noktasal ezik
Noktasal Ezik
 
VURUK-EZİK ÖRNEKLERİ / BOYA
 
Noktasal ezik tam bir kenar üzerinde
Noktasal ezik
Ezik tam bir kenar üzerinde
Boya hasarı olmayan ezik
Boya hasarı olmayan vuruk
Kaporta Hasarları
KAPORTA HASAR TANIMLARI
Hasar:
Boya ve kaportanın birlikte zarar gördüğü durumlara hasar denir.
Örnek vermek gerekirse; araç park ederken bir direğe sürtmek, aracın farklı aksamlarında oluşabilecek ve kaportanın içinden düzeltilemeyen tüm vuruklar, çapı 10 cm’yi geçen kırılmalar, marşpiyedeki sac aksama hasar vermiş bulgular gibi örnekler hasar kabul edilir.
 
HASAR ÖRNEKLERİ / KAPORTA
 
Çamurlukta hasar
 
Kapıda hasar
Marşpiyede hasar
 
Marşpiyede hasar
Kırılmış plastik
Kırılmış plastik
Camlar ve Aydınlatma
 
EKSPERTİZDE BELİRTİLENLER:
Aydınlatmaların üzerinde ve ön camın görüş alanı içindeki derin çizikler
Ön camın görüş alanı içerisinde bulunan taş izleri
Ön camdaki çatlaklar
Aydınlatmaların üzerinde çatlamaya sebep olmuş taş izleri
Farların kapaklarındaki solmalar
Ekspertizde belirtilmeyenler:
Fırçalı otomobil yıkamadan oluşmuş yüzeydeki çizikler
Ön camda, görüş alanının dışında, az sayıda çizikler
Aydınlatmaların üzerinde yok edilebilecek çizikler
 
CAM ÖRNEKLERİ
Camın ilk katmanına zarar vermemiş küçük taş izleri
 
Camın ilk katmanına zarar vermiş taş izi
Çatlamaya sebep olmuş taş izi
 
Görüş alanı
 
AYDINLATMA ÖRNEKLERİ
 
Çok az görünen taş izleri
 
Çatlamaya sebep olmuş taş izi
 
Solmuş veya Su almış far camı
Kırılmış sinyal lambası camı
 
LASTİK HASARLARI
Oto Ekspertizde belirtilenler:
Yetersiz diş derinliği (binek araçta diş derinliği en az 1,6 mm olmalı)
Lastik yanaklarındaki kesikler ve delikler
Karkastaki hasarlar (derin kesik, vuruk)
Tek taraflı aşınmış veya doğa şartlarından eskimiş lastikler
Aynı aks üzerinde farklı marka ve ebatta, desenli lastikler
 
LASTİK ÖRNEKLERİ
Yanakta balon
> 75.000 KM OTOMOBİLLER İÇİN EKSPERTİZDE BELİRTİLİR
Yanakta derin kesik
Yanakta derin kesik
Tek taraflı aşınma
Jantlar
 
JANT HASARLARI
Ekspertizde belirtilenler:
Çizik uzunluğu 3cm’yi geçerse hasar olarak kabul edilir
Çizik derinliği 1mm’nin üstündüyse (tırnak takılıyorsa) hasar olarak kabul edilir
Jant kapaklarında hafif sürtünmeler normal kulanım izi olarak kabul edilir
Jant kapaklarındaki tüm kırılmalar hasar olarak kabul edilir
 
Ekspertizde belirtilmeyenler:
Jant kapaklarındaki hafif sürtünmeler oto ekspertizde belirtilmez
 
JANT ÖRNEKLERİ
OTORAPOR RAPORUNDA BELİRTİLMEYEN DEFORMASYON ÖRNEĞİ
Jant boynuzu deforme olmamış, hafif sürtünmeler
Jant boynuzu deforme olmuş hasar. Hava kaybına sebep olabilir
 
JANT KAPAĞI ÖRNEKLERİ
OTORAPOR RAPORUNDA BELİRTİLMEYEN DEFORMASYON ÖRNEĞİ
Jant kapağında yüzeysel çizikler
Jant kapağının büyük çaplı kırılması
 
Otomobil İçi
Detaylı temizlik işlemi ile giderilebilecek lekeler haricinde; delikler, kesikler, yırtıklar, yanıklar, konsola monte edilmiş parçalardan kalan vida delikleri hasar olarak kabul edilir.
Paspaslar yalnızca eksik oldukları takdirde raporda belirtilir.
Otomobil içi zincir, ilk yardım seti, yangın tüpü raporda belirtilir. Müşteriden bilgi alınır.
Otomobilin güncel yakıt durumu oto ekspertiz raporunda belirtilmez. Kadran fotoğrafındaki yakıt durumu değişiklik gösterebilir.
 
KOLTUK ÖRNEKLERİ
Normal kullanım izi.
Sünger ezilmiş, kaplama dalgalı
Kullanım izi.
Sünger ezilmiş, kaplama dalgalı
Kirlenme
Sigara yanığı
Materyale zarar verilmemiş, hafif aşınma izleri
 
Koltuk kenarı aşınmış (delinmiş)
 
ÖN KONSOL / PANEL ÖRNEKLERİ
 
Görüş alanında, telefon tutucusu gibi monte edilmiş parçalardan kalan vida delikleri
 
YER DÖŞEMESİ / HALI ÖRNEKLERİ
Yer döşemesi aşınmadan dolayı yırtılmış
 
KAPI DÖŞEMESİ ÖRNEKLERİ
 
Kol dayama yırtık
Yanma izi
 
 
YÜRÜYEN AKSAM KONTROLLERİ
 
ARKA AKS
Sağ aks mili
Arka aks gövdesi
Sol aks mili
Arka amortisör
Sol arka amortisör
Sağ arka Amortisör
Sağ amortisör körüğü
Sol amortisör körüğü
Arka aks travers burçları
Arka denge çubuğu
Sağ bağlantı denge çubuğu
Sol bağlantı denge çubuğu
Diferansiyel arka aks
Diferansiyel kapağı
Sağ porya bilyası
Sol porya bilyası
Sağ porya
Sol porya
Sağ porya taşıyıcısı
Sol porya taşıyıcısı
Arka sağ salıncak
Arka sol salıncak
Arka sağ süspansiyon
Arka sol süspansiyon
Sağ arka yay
Sol arka yay
Sağ travers
Sol travers
 
ÖN AKS
Sağ aks mili
Sol aks mili
Sağ toz körüğü aks mili
Sol toz körüğü aks mili
Sağ amortisör körüğü
Sol amortisör körüğü
Sağ bağlantı denge çubuğu
Sol bağlantı denge çubuğu
Sol porya bilyası
Sağ porya
Sol porya
Sağ porya taşıyıcısı
Sol porya taşıyıcısı
Sağ porya bilyası
Ön aks gövdesi
Ön amortisör
Sol ön amortisör
Sağ ön amortisör
Ön denge çubuğu
Ön sağ alt salıncak
Ön sağ üst salıncak
Ön sol alt salıncak
Ön sol üst salıncak
Sağ ön süspansiyon
Sol ön süspansiyon
Sağ ön yay
Sol ön yay
 
KAPORTA VE BOYA KONTROLLERİ
 
Arka Bölüm
Bagaj havuzu
Arka sac / panel
Bagaj kapağı fitili
Döşeme
İlave parçalar /sabitlemesi
Stepne yuvası
Römork çeki demiri
Taban Döşemesi
 
Bagaj Kapağı ve Kapısı
Amortisör
Bagaj kapısı
Sağ bagaj kapısı
Sol bagaj kapısı
Arka spoyler
Kapı kolu
Kilit mekanizması
Kilit şifresi
Menteşe
Nikelaj
Reflektör
 
Camlar
Arka camlar
Cam fitilleri
Yan cam fitilleri
Arka cam mekanizması
Cam mekanizmaları
Cam rezistansları
Ön kapı camları
Kelebek camları
Ön camlar
Ön cam anteni
Yan camlar
 
Sağ ve Sol Ön Çamurluk
Amblem
Çamurluk
Bağlantı ayağı
Çamurluk ağzı
Davlumbaz
Izgara nikelaj
 
Sağ ve Sol Arka Çamurluk
Çamurluk ağzı
Sağ ve sol arka çamurluk
Davlumbaz
İç döşeme
Nikelaj
Saklama bölümü
Saklama bölümü kapağı
Yakıt deposu kapağı
 
Dikiz Aynaları
Ayna camı
Geniş açı aynaları
Kaldırım aynası
Dış dikiz aynası
Dış dikiz aynası bağlantısı
Dış dikiz aynası çerçevesi
Dış dikiz aynası elektrikli ayar sistemi
Dış dikiz aynası ısıtma sistemi
Dış dikiz aynası kapağı
Sinyal lambası
 
İlave Parçalar
Ön koruma demiri
Ön koruma demiri - Bağlantı ayağı
Ön panjur
Ön panjur - Bağlantı ayağı
Arka Kapılar
Cam/Ayna/Koltuk kumanda tuşları
Cam kızağı
Cam mekanizması
Cam sıyırıcı fitilleri
Havalandırma ızgarası
Hoparlör
Hoparlör ızgarası
Kapı bandı
Kapı cebi
Kapı fitili
Kapı gergisi
Kapı kenarı
Kapı kolları
Kilit
Kilit şifresi
Menteşe
Nikelaj
Sağ arka kapı
Sürgülü kapı
 
KAPORTA
A-direkler
B-direkler
C-direkler
D-direkler
Otomobil gövdesi altı
Fabrika tip etiketi
Kilit karşılığı
Muhafazalar
Anten
Bagaj kapağı fitili
Kapı fitilleri
Tavan
Kaporta
Şase bağlantıları
Ön panel
Nikelajlar
 
Marşbiyel
Döşeme
Sağ Marşbiyel
Arka kriko noktası
Sağ kriko noktası kapağı
Ön kriko noktası
Marşbiyel plastiği
Sabitleme
 
Motor Kaputu
Amblem
Ayar tokuzu
Fitili
İzolasyon döşemesi
Kilit mekanizması
Menteşe
Dayama çubuğu / Amortisör
 
Taban
Amblem
Ayar tokuzu
Fitili
İzolasyon döşemesi
 
Tamponlar
Bağlantı ayağı
Çeki demir kapağı
Park sensörleri
Reflektör, sağ
Reflektör, sol
Far yıkama sistemi
Spoyler
Tampon koruyucu
Arka tampon
Ön tampon
 
Tavan
Ön cam direği, sağ
Ön cam direği, sol
Port bagaj demiri
Sunroof
Sunroof çerçeve/ kasa
Sunroof elektrik sistemi
Sunroof fitili
Sunroof ilave parçalar / sabitleyici
Sunroof mekanizması
Tavan direği
Ön cam üsttü tavan
Sağ kenar tavan
Yüksek tavan
Tavan sol kenar
Tente
 
 
ELEKTRONİK VE ELEKTRİK AKSAM KONTROLLERİ
 
Arka Lambalar
Sağ arka lamba camı
Sol arka lamba camı
Sağ arka lambalar
Sol arka lambalar
Sağ geri vites lambası
Sol geri vites lambası
Sağ park lambası
Sol park lambası
Üçüncü fren lambası
 
Cam yıkama / silme sistemi
Cam suyu bidonu kapağı
Arka silecek
Sağ arka silecek
Sol arka silecek
Arka silecek kolu
Arka sağ silecek kolu
Arka sol silecek kolu
Sol silecek kolu
Sağ silecek kolu
Arka silecekler
Ön silecekler
Silecek mekanizması
Silecek motoru
Arka silecek motoru
Sağ silecek
Silecek sistemi
Sol silecek
 
Elektrik sistemi
Aydınlatma
 
Elektrik donanımı / Pano
Akü
Cruise control kolu
Çakmak
Far düğmesi
Gösterge panosu
Gösterge panosu aydınlatması
Gösterge panosu kapağı / camı
İç arka aydınlatma
İç ön aydınlatma
İlave gösterge
İlave gösterge aydınlatması
Korna
Sağ okuma lambası
Sol okuma lambası
Park asistanı
Sinyal / silecek/far kolu
 
Emniyet sistemleri / hava yastıkları
Sağ ön diz hava yastığı
Sol ön diz hava yastığı
Sağ arka hava perdeleri
Sağ ön hava perdeleri
Sol arka hava perdeleri
Sol ön hava perdeleri
Sağ arka kapı hava yastığı
Sol arka kapı hava yastığı
Sol ön kapı hava yastığı
Sağ ön kapı hava yastığı
Sağ arka koltuk hava yastığı
Sağ ön koltuk hava yastığı
Sol arka koltuk hava yastığı
Sol ön koltuk hava yastığı
Sürücü hava yastığı
Yolcu hava yastığı
 
Far yıkama sistemi
Sağ far yıkama sistemi
Sol far yıkama sistemi
 
Farlar
Sağ park lambası
Sol park lambası
Sağ far bağlantı ayağı
Sol far bağlantı ayağı
Sağ far camı
Sol far camı
Sağ far fitili
Sol far fitili
Sağ far kontrol ünitesi
Sol far kontrol ünitesi
Sağ far reflektörü
Sol far reflektörü
Sağ far
Sol far
Sol far yükseklik ayarı
Sağ far yükseklik ayarı
 
İlave Lambalar
Sağ sınırlama Lambaları
Sol sınırlama Lambaları
Sağ şerit takip lambaları
Sol şerit takip lambaları
Sağ yan işaretleme lambaları III
Sol yan işaretleme lambaları III
Sağ yan işaretleme lambaları II
Sol yan işaretleme lambaları II
Sağ yan işaretleme lambaları I
Sol yan işaretleme lambaları I
Sağ yan işaretleme lambaları IV
Sol yan işaretleme lambaları IV
 
İlave sinyal lambaları
Sağ kapı ilave sinyal lambası
Sağ ön ilave sinyal lambası
Sol kapı ilave sinyal lambası
Sol ön ilave sinyal lambası
 
Kalorifer/Klima
Borular ve hortumlar
Fan motoru
Havalandırma ızgara
Havalandırma ızgara sabitlemesi
Kalorifer/ Klima -gösterge
Kalorifer/ Klima -arka kumanda paneli
Kalorifer/ Klima -ön kumanda paneli
Klima fanı
Klima kompresörü
Klima radyatörü
 
Komünikasyon/Navigasyon/Eğlence sistemleri
Anten
Hoparlör ızgarası
Hoparlör
Cd Changer
Cep telefonu
Dvd Cihazı
Hoparlör
Hoparlör ızgarası
Navigasyon cd/dvd
Navigasyon sistemi
Radyo, cd, dvd
Radyo/cd kolu
Uzaktan kumanda
 
Sinyal lambaları arka
Sağ arka sinyal lambası camı
Sol arka sinyal lambası camı
Sağ arka sinyal lambası
Sol arka sinyal lambası
 
Sinyal lambaları ön
Sağ ön sinyal lambası camı
Sol ön sinyal lambası camı
Sağ ön sinyal lambası
Sol ön sinyal lambası
 
Sis lambası
Arka sağ sis lambası
Arka sol sis lambası
Sağ sis farı bağlantı ayağı
Sol sis farı bağlantı ayağı
Sağ sis farı camı
Sol sis farı camı
Sağ sis farı fitili
Sol sis farı fitili
Sağ sis farı reflektörü
Sol sis farı reflektörü
Sağ sis farı
Sol sis farı
 
MOTOR VE MEKANİK KONTROLLER
 
Direksiyon Sistemi
Hidrolik borular/Hortumlar
Direksiyon - Direksiyon ayar mekanizması
Direksiyon - Elektrik sistemi / tuşları
Direksiyon - ilave parçalar / sabitlemesi
Direksiyon kolonu / direksiyon simidi
Direksiyon kutusu
Direksiyon - muhafazası
Direksiyon simidi
Direksiyon sistemi
Direksiyon Soğutma borusu
Direksiyon toz körüğü
Hidrolik pompası
Rot kolları
Hidrolik yağı kabı
 
Egzoz Sistemi
Arka Boru
Monifold
Parçalar, sabitleme, lamda sensörü
Arka susturucu
Egzoz sistemi
Esnek boru
Katalitik konvertör
Monifold koruma sacı
Orta susturucu
Ön susturucu
Partikül filtresi
Susturucu muhafaza sacları
 
LPG/CNG sistemi
Boru izolasyonu
Borular
Dolum ağzı
Dolum kapağı
Gaz Düğmesi
Tank
Tank bağlantı ayakları/ kuşağı
Tank bağlantı sehpası
Tank göstergesi
Tank şamandıra kapağı
Tank şamandıra kapağı fitili
 
Motor
Alt muhafaza
Yağ karteri
Yağ karteri contası
Yağ Soğutucu
Alternatör
Alt muhafaza
Ateşleme sistemi
Bakım
Buji/ ısıtma bujisi
Egzoz monifoldu
Emme monifoldu
Enjektör kablo demeti
Hava filtresi
Hava filtresi kabı
Kaput izolasyonu
Kızdırma sistemi ikaz ışığı
Kompresör
Külbütör kapağı
Külbütür kapağı contası
Marş motoru
Motor
Motor bloğu
Motor üst kapağı plastik
Motor / yakıt sistemi
Silindir kapağı
Silindir kapağı contası
Triger kayışı
Triger zinciri
Triger zinciri kapağı
Turbo
Turbo hava soğutucusu
Turbo hortumları
Yağ filtresi
Yağ filtresi muhafazası
Yağ kapağı
Yağ karteri
Yağ karteri contası
Yağ kontrol çubuğu
Yağ soğutucusu
Yakıt borusu
Yakıt deposu
Yakıt deposu bağlantısı
Yakıt doldurma borusu
Yakıt sistemi
 
 
Motor soğutması
Fan
Fan Muhafazası
Hortumlar
Kayış
Radyatör
Genişleme kabı kaçak kontrolü
Soğutma sıvısı kaçağı
Su pompası
Soğutma /Isıtma sistemi kaçak kontrolü
 
Şanzıman
Bilya
Debriyaj
Diferansiyel arka aks
Diferansiyel orta
Diferansiyel ön aks
Şanzıman
Şanzıman Askısı
Şanzıman karteri
Vites körüğü
Vites topuzu
 
DOKÜMAN VE EKİPMAN KONTROLLERİ
 
Dokümantasyonlar ve ekipmanlar
Otomobil anahtarı
Muayene tarihi
Otomobil ruhsatı
Egzoz emisyon tarihi
Stepne
Kriko
Lastik tamir seti
Lastik tamir seti kompresör
Lastik tamir seti sprey
 
İÇ MEKAN KONTROLLERİ
 
Döşeme ve Kapaklar
A- direk sağ iç kaplaması
A- direk sol iç kaplaması
Arka cam güneşliği
Arka avandanlık bölümü
Orta avandanlık bölümü
Sağ avandanlık bölümü
Sol avandanlık bölümü
Üst avandanlık bölümü
Bagaj bölümü döşemesi
Bagaj kapağı iç döşemesi
B- direk sağ iç kaplaması
B- direk sol iç kaplaması
C- direk sağ iç kaplaması
C- direk sol iç kaplaması
D- direk sağ iç kaplaması
D- direk sol iç kaplaması
Döşeme / Kapaklar
Güneşlik
Arka iç döşeme
Sağ arka iç döşeme
Sol arka iç döşeme
Arka üst iç döşeme
İlave bagaj taban bölümü
Kabin ayırma sacı
Sağ arka kapı döşemesi
Sağ ön kapı döşemesi
Sol arka kapı döşemesi
Sol ön kapı döşemesi
Arka kol dayama
Ön kol dayama
Nikelaj
Arka orta konsol
Ön orta konsol
Pandizot
Sürgülü Pandizot
Tavan Döşemesi
Yükleme eşiği kaplaması
 
Güvenlik Sistemleri/Kemerler arka
Emniyet kemeri kemer tokaları
Emniyet kemerleri
 
Güvenlik Sistemleri/Kemerler, Yolcu Bölümü
Yolcu bölümü emniyet kemerleri
Yolcu bölümü emniyet kemer tokası
 
İç donanım
Bagaj bölümü döşemesi
Bagaj bölümü tabanı
Bardak tutucusu
İç bölüm
İç bölüm
Ön kol dayaması
Kontak / kart yuvası
Arka küllük
Ön küllük
Sağ arka tavan tutanağı
Sağ ön tavan tutanağı
Sol arka tavan tutanağı
Sol ön tavan tutanağı
 
Arka Koltuklar
Bardak tutucusu
Başlık
Arka Kol dayaması
Arka Koltuklar
Arka koltuk ayar tuşları
Arka koltuk döşemesi
Koltuk arkalığı
Koltuk arkalığı döşemesi
Arka koltuk ayarı
Arka koltuk kumandası/ ayar mekanizması
Arka koltuk soğutmaları
Arka koltuk ısıtmaları
 
Ön Koltuklar
Başlık
Kol dayaması
Koltuklar
Koltuk arkalığı döşemeleri
Koltuk ayarı
Koltuk ayar tuşları
Koltuk döşemeleri
Koltuk kumanda ayar mekanizması
Koltuk soğutmaları
Koltuk süspansiyonları
 
 
FREN SİSTEMİ KONTROLLERİ
Fren Sistemi
Abs / Esp sensörleri ikaz ışığı
El fren sistemi
El fren teli
Arka fren balataları
Ön fren balataları
Sağ ön fren balatası
Sol arka fren balatası
Sol ön fren balatası
Sağ arka fren balatası
Sağ ön fren borusu
Sol ön fren borusu
Sağ arka fren borusu
Sağ ön fren borusu
Sağ arka fren diski
Sağ ön fren diski
Sol arka fren diski
Sol ön fren diski
Arka fren diskleri
Ön fren diskleri
Arka fren diskleri ve balataları
Ön fren diskleri ve balataları
Arka sağ fren disk yüzeyi
Arka sol fren disk yüzeyi
Sağ ön fren disk yüzeyi
Sol ön fren disk yüzeyi
Fren hidrolik kaçak kontrolü
Fren hidroliği kabı
Arka fren hortumları
Ön fren hortumları
Sağ arka fren hortumu
Sağ ön fren hortumu
Sol arka fren hortumu
Sol ön fren hortumu
Sağ arka fren kampanası
Sol arka fren kampanası
Fren sistemi
Ön fren sistemi
Arka fren sistemi
Sağ arka kaliper
Sağ ön kaliper
Sol arka kaliper
Sol ön kaliper
Park freni
 
LASTİK VE JANT KONTROLLERİ
 
Jant / lastik
Bijon
Stepne
Jant göbeği kapakları
Jant kapakları
Jant kapağı seti
Lastikler
Lastik tamir seti
Tekerlerler / lastik
Lastik deseni
Son dönemlerde ülkemizde ikinci el araç ekspertiz istasyonlarının hızla arttığı görülmektedir. Bu istasyonlarda araçların mekanik, motor, kaporta, boya ve genel vaziyeti ile ilgili inceleme ve testler yapılarak aracın o anki durumu tespit edilmektedir. Uzman kişiler tarafından yapılan bu testler alıcı ve satıcı ile paylaşılarak özellikle alıcının araç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olması sağlanmaktadır.

Araç ekspertiz sektörünün; oluşan talebi karşılamak adına hızla büyümesi bazı çevrelerce suiistimal edilerek yanlış uygulamalara vesile olmakta bu da insanların sektöre olan güvenini azaltmaktadır. Bu suiistimaller zinciri öncelikle ehil olmayan kişilerin merdiven altı makine ve teçhizatla bu işle başlaması, bunun sonucunda da yapılan hata ve yanlış yorumlar alıcı ve satıcıları mağdur etmektedir. Bunun en bariz örneğini aracın motor performansını ölçmek için kullanılan dinamometre cihazlarında görüyoruz. Otomobil, SUV ve hafif ticari araçlar için kullanılan dinamometre cihazları 2WD (iki çeker) ve 4WD (dört çeker) olarak iki tiptir. 4WD cihazlar da kendi için de özelliklerine göre atalet momentum, frenli, frenli ve kilitleme sistemli olmak üzere 3 farklı bölüme ayrılır. Bu modellemeler tamamen test edilecek 4WD araç sınıfına göre seçilmektedir. Atalet momentum ve frenli sistemler mekanik olarak 4WD çalışan araçlarda hizmet verebilirken elektronik dağılımlı 4WD araçlarda kesinlikle doğru sonuç üretmez. Sadece yanlış sonuç üretmekle kalmayıp araca da ciddi zararlar vermektedir. Günümüzde tüm modern 4WD araçların motor performans testlerini yapabilecek tek cihaz ön ve arka ruloların eş hızla dönmesini sağlayan kilitleme sistemli modellerdir. Bu cihazların yatırım maliyetleri çok yüksek olduğu için sadece otomobil fabrikalarında kullanılmaktadır. 4WD araçların Türkiye pazarında ki payı (yani trafikte ki oranı) çok az olduğu için araç ekspertiz istasyonları bu yatırımı yapmakta haliyle tereddüt etmektedirler.

Gelen talepleri geri çevirmemek için ise farklı metotlar geliştiren bazı çevreler 4WD araçları, 2WD dinamometre üzerinde test etmeye çalışmakta, rulolar üzerinde olmayan tekerlerin altına, tekerlerin boşta dönmesini sağlayan, hiçbir sensör veya ölçüm sistemi bulunmayan düzeneklerden yerleştirmektedirler. Bu sistem son derece tehlikeli ve araca zarar verebilen bir sistem olup amaç; araç performansını test etmek değil sadece müşterinin gözünü boyamaktır. Bu şekilde doğru ölçüm alınmadığını test eden kişilerde bilmekte, sorulduğunda ise aracın şanzıman vites geçişlerini kontrol ettiklerini söylemektedirler.

4WD araçlarda tekerlerin altına konulan ve boşta dönemsini sağlayan düzenekler aslında 4WD özelliği olmayan, düşük kapasiteli ve özellikli fren test cihazları için geliştirilmiştir. Yani bu düzenekleri yerleştirmek aslında kullanmakta olduğu asıl cihazın özelliklerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir başka husus ise aracın motor ömrü ile ilgilidir. Dinamometre testi sonucu aracın motor ömrünü bilmek çok hayalci bir yaklaşımdır. Bir aracın onbinlerce parçadan oluştuğu, bu parçalar içinde araç motorunun da en karmaşık yapıya sahip olduğunu düşünürsek sadece 5 dakikalık bir test ile motor ömrünü hesaplamanın mümkün olmadığını anlamamız hiç de zor değil.

Sonuç olarak araç ekspertiz servislerini tercih ederken güvenilir marka ve firmaları araştırmanız, hem paranızı sokağa atmaktan kurtaracak hem de işini doğru yapan esnaflarımıza katkı sağlayacaktır.